2016.12.20.
Mi a menete és mire figyeljünk oda, ha könyvelőt akarunk váltani?
Így év vége közeledtével sokan elgondolkodnak rajta, hogy könyvelőt váltanak. Vagy az árak miatt, vagy nincsenek megelégedve a szolgáltatással, vagy rengeteg egyéb oka lehet a váltásanak.
Ezt mindenképpen célszerű év végére időzíteni, ezzel elkerüljük az esetleges félreértéseket, többletköltségeket. Mivel lezárásra kerül az üzleti év és így a felelősség egyértelműen meghatározható.
Normál esetben a könyvelő váltás menete az alábbiak szerint alakulna:
- A jelenlegi könyvelő felmondása
- A könyvelési anyag átvétele
- A könyvelési anyag átadása az új könyvelőnek
- Az átadott anyag átvétele, ellenőrzése, rendezése, esetleg újrakönyvelése (Az újrakönyvelés elkerülhető, ha előző könyvelő rendben lezárta az üzleti évet)
Sajnos néha elkerülhetetlen az év közbeni könyvelő váltás.
Például haláleset miatt, vagy a könyvelő súlyos hibát vét, esetleg pont a könyvelő nem kíván tovább együttműködni a céggel valamilyen konfliktus miatt.
Ilyenkor oda kell figyelni, hogy mindent kellően dokumentáljunk az alábbiak szerint:
- Megbízási szerződés új könyvelővel – ez megfelelő minőségű, részletességű, színvonalas legyen, még kisebb cégek esetében is. Egy elnagyolt szerződés már intő jel lehet
- A régi könyvelői szerződés felmondása vagy közös megegyezés. Ennek keretében a felelősséget is egyértelműen tisztázni szükséges
- Átadás átvételi jegyzőkönyv a könyvelési anyagokról
- Beszámoló, főkönyvi kivonat, főkönyvi leltárak, adófolyószámla-kivonatok átvétele
- Szigorú számadású nyomtatványok átvétele (számla, nyugta, szállítólevél, pénztárbizonylatok)
- Rövid, írásbeli tájékoztatás a folyamatban lévő ügyekről
- A régi könyvelő elektronikus hozzáférésének visszavonása. Amennyiben a beszámolót még a régi könyvelő készíti el, annak benyújtásáig a hozzáférést feltétlenül biztosítsuk
Amennyiben Ön és cége is könyvelő váltáson gondolkodik, keressen bizalommal! Kérjen tőlem árajánlatot, én igyekszem mindenben a rendelkezükre állni.